Ankestyrelsen fandt, at kommunen burde have imødekommet ansøgers ønske om aktivering hos den private arbejdsgiver.
Ankestyrelsen fandt, at den af ansøger ønskede aktivering måtte anses for mindst lige så egnet til at forbedre ansøgers muligheder for at opnå tilknytning til arbejdsmarkedet, som det af kommunen tilbudte aktiveringsforløb, idet den private arbejdsgiver havde oplyst, at firmaet efterfølgende påregnede at kunne fastansætte ansøger.
Ankestyrelsen lagde vægt på, at en kommune i henhold til aktivlovens § 16, stk. 4, ved tilbud om aktivering så vidt muligt skulle give flere tilbud at vælge imellem.
Ankestyrelsen lagde endvidere vægt på, at en borger i henhold til § 4 i lov om retssikkerhed og administration på det sociale område skal have mulighed for at medvirke ved behandlingen af sin sag. Dette gælder også ved aktivering, jf. pkt. 210 i Socialministeriets vejledning nr. 39 af 5. marts 1998 om lov om aktiv socialpolitik.
Ankestyrelsen ændrede således nævnets afgørelse.