Lønmodtageren havde ret til barseldagpenge fra kommunen fra den 1. august 1994.
Efter dagpengelovens § 16 a, stk. 1, medfører genoptagelse af arbejdet i de første 14 uger efter fødslen, at moderens ret til dagpenge bortfalder for resten af 14-ugers perioden. Ved deltagelse af begrænset omfang i undervisning og lignende med erhvervsmæssigt formål i de første 14 uger af barselperioden bortfalder retten til dagpenge kun for de dage, der anvendes dertil. Ved deltagelse af under 1 dags varighed ydes nedsatte dagpenge, jf. dagpengelovens § 16 a, stk. 3.
Genoptagelse af arbejdet i mindre omfang efter de første 14 uger efter fødslen medfører, at retten til dagpenge bortfalder for de dage, hvor arbejdet er genoptaget. Der ydes nedsatte dagpenge for de dage, hvor arbejdet er genoptaget delvis, jf. dagpengelovens § 16 a, stk. 2.
Dagpengeudvalget lagde ved afgørelsen vægt på, at lønmodtageren ikke havde deltaget i undervisning på sygeplejeskolen eller genoptaget arbejdet i barselperioden.
Dagpengeudvalget ændrede således kommunens afgørelse.