Kommunen traf afgørelse om, at dagpengene til lønmodtageren fra den 1. oktober 1990, hvor pågældende blev ledig under en sygeperiode og ville have været berettiget til fulde arbejdsløshedsdagpenge, hvis uarbejdsdygtigheden ikke var indtrådt, fortsat kun skulle beregnes på baggrund af de 35 timer om ugen, som pågældende havde arbejdet, før hun blev sygemeldt.
Det fremgår af sagen, at lønmodtageren, der var ansat som fysioterapeut ved amtskommunen, blev sygemeldt fra 7. august 1990 som følge af graviditetskomplikationer. Lønmodtageren var ansat til en arbejdstid på 35 timer om ugen til en løn af 12.698,38 kr. pr. måned, svarende til en timeløn på 83,72 kr.
Arbejdsgiveren udbetalte løn til 30. september 1990 incl, og kommunen har i perioden 7. august til 30. september 1990 udbetalt arbejdsgiveren refusion med 35 timer gange timemax. om ugen.
Lønmodtageren er med udgangen af september 1990 udtrådt af arbejdsforholdet, og fra den 1. oktober 1990 har kommunen udbetalt dagpengene direkte til lønmodtageren og beregnet på samme måde og ud fra samme timetal, hvorefter arbejdsgiveren havde modtaget refusion. Kommunen har som begrundelse henvist til, at lønmodtagerens dagpengeberettigelse stammede fra arbejdsforholdet.
Lønmodtageren har anført, at hun fra den 1. oktober 1990 kunne have modtaget fulde arbejdsløshedsdagpenge fra sin A-kasse, hvis uarbejdsdygtigheden ikke var indtrådt.
Arbejdsløshedskassen har skriftligt bekræftet dette.