En ansøger, som på grund af en arbejdsskade var forsøgt revalideretuden held, søgte efter ophør af bruttorevalideringsydelse om sup plerende kontanthjælp til ægtefællens lønindtægt.
Om de økonomiske forhold var oplyst, at ægtefællen havde en kapi talpension på i alt 25.500 kr, som kunne realiseres, således at der kom 7.174 kr til udbetaling. Herudover havde familien aktier med kursværdi 2.520 kr og et bankindestående på aktionærkonto med 552 kr. Familiens formue udgjorde således i alt 10.246 kr.
Kommunen meddelte afslag på det ansøgte under henvisning til fami liens formueforhold.
Ankenævnet fandt, at kommunen ved afgørelsen af, om ansøger var be rettiget til kontanthjælp, ikke kunne kræve, at hendes ægtefælle ophævede kapitalpensionen, og hjemviste sagen til beregning af hjælpen efter bistandslovens § 37.
Ved afgørelsen havde nævnet lagt vægt på, at kapitalpensionen var oprettet som led i ægtefællens eneste pensionsordning i tilfælde af død eller alderspensionering og derfor ikke kunne betragtes som oprettet i spekulationsøjemed, samt at den kun kunne realiseres med et væsentligt tab.
Kommunen anførte ved indankningen, at den havde svært ved at se sammenhængen i nævnets afgørelse og SM O-6-88, hvoraf det fremgik, at en kapitalpension skulle søges realiseret eller belånt. Sagen blev behandlet i principielt møde til supplement af SM O-6-88.