Resume:
En folkepensionist, der under ophold i England havde optjent pen sionsret i Danmark som ansat i et dansk firma der, og samtidig havde indbetalt til en tvungen engelsk pensionsordning, skulle vælge enten at få dansk pension alene mod samtidig at fraskrive sig retten til den engelske pension eller modtage en dansk brøkpension og samtidig få udbetalt engelsk pension.
Begrundelsen var, at han på grund af forbudet i EU-reglerne mod dobbeltydelser ikke kunne bevare ret til begge ydelser samtidig, og at han heller ikke måtte stilles ringere, end hvis han udelukkende var omfattet af dansk lov.
Ankestyrelsen hjemviste sagen til kommunen til beregning af størrelsen af pensionen, så han kunne vælge, hvilken ordning han ønskede at være omfattet af.