Resume:
Ankestyrelsen har på et principielt møde behandlet to sager om aktindsigt i lægekonsulentudtalelser og nævnsmødeoplæg før sagens afgørelse i det sociale nævn.
Ankestyrelsen fandt i sag nr. 1, at der var ret til aktindsigt i lægeskønnet før sagens afgørelse. Ankestyrelsen lagde ved afgørelsen vægt på, at der var tale om et lægeskøn, der var udfærdiget af en lægekonsulent, som ikke stod i et egentlig ansættelsesforhold til statsamtet. Der var derfor ikke tale om et internt arbejdspapir. Lægekonsulentudtalelsen var derfor omfattet af retten til aktindsigt og som udgangspunkt myndighedens pligt til partshøring.
Ankestyrelsen fandt i sag nr. 2, at der ikke var ret til aktindsigt i nævnsmødeoplægget før sagens afgørelse, idet der var tale om et internt arbejdsdokument. Der var på tidspunktet for nævnets afgørelse om aktindsigt endnu ikke udfærdiget lægeskøn, men Ankestyrelsen tilkendegav, at hvis der som led i sagens videre behandling ville blive udfærdiget et lægeskøn, ville dette som udgangspunkt ikke være omfattet af retten til aktindsigt, da der ville være tale om et internt arbejdsdokument, idet statsamtet havde ansat egne lægekonsulenter.