Ankestyrelsen fandt, at kommunen burde havde udarbejdet en jobplan forud for afgørelsen om virksomhedsrevalidering.
Ankestyrelsen havde lagt vægt på, at kommunen havde fundet borgeren berettiget til virksomhedsrevalidering med løntilskud i 6 måneder. Ankestyrelsen vurderede derfor, at borgeren på dette tidspunkt måtte kunne anses som omfattet af målgruppen i § 2, nr. 4 i lov om aktiv beskæftigelsesindsats.
Begrundelsen for, at kommunen burde have udarbejdet en jobplan efter § 50 i lov om aktiv social politik og §§ 27 og 28 i lov om en aktiv beskæftigelsesindsat var, at borgeren var fundet revalideringsberettiget. Borgeren var derfor omfattet af revalideringsreglerne i § 47 i lov om aktiv social politik, hvoraf det fremgik, at kommunen skulle tilrettelægge revalidering i samarbejde med revalidenden og virksomheden ved løntilskud, og at dette skete ved udarbejdelse af jobplan.
Ankestyrelsen fandt, at udarbejdelsen af en jobplan var en garantiforskrift, der havde som funktion at skabe et godt og fyldigt bedømmelsesgrundlag for den afgørelse, der skulle træffes. Tilsidesættelse af en garantiforskrift var således en retlig mangel, der medførte afgørelsens ugyldighed, når manglen var væsentlig.
Ankestyrelsen fandt derfor, at kommunen havde svigtet en garanti for afgørelsens rigtighed, og at denne mangel var væsentlig, hvilket medførte afgørelsens ugyldighed.
Ankestyrelsen ændrede nævnets afgørelse og ophævede samtidigt kommunens afgørelse.