Vi har lagt til grund, at kommunen ved afgørelse af 7. februar 2008 fandt dig berettiget til fleksjob samt ledighedsydelse med virkning fra den 13. oktober 2007.
Vi har videre lagt til grund, at du fyldte 60 år den 24. november 2007.
Vi har videre lagt til grund, at du har fået udbetalt ledighedsydelse i perioden fra den 13. oktober 2007 til den 31. maj 2008.
Vi finder ikke, at du er berettiget til en særlig ydelse efter aktivlovens § 74 i.
Vi har lagt vægt på, at det følger af § 74 i, stk. 1, 1. pkt., at kun personer, der ved visitationen ikke har ret til ledighedsydelse, er berettiget til en særlig ydelse.
Vi har i den forbindelse lagt vægt på, at du var berettiget til fleksjob og ledighedsydelse fra den 13. oktober 2007.
Tidspunktet for visitationen er dermed den 13. oktober 2007.
Vi har endvidere lagt vægt på, at retten til særlig ydelse efter § 74 i knytter sig til forholdene på tidspunktet for visitationen, og det afgørende er dermed, at du på tidspunktet for visitationen var berettiget til ledighedsydelse.
Vi finder ikke, at der i aktivlovens § 74 i er hjemmel til at udbetale en særlig ydelse i tilfælde, hvor man ved visitationen er berettiget til ledighedsydelse, men hvor ledighedsydelsen senere ophører som følge af bestemmelsen i aktivlovens § 74 b, stk. 7.
Det forhold, at din ledighedsydelse således senere ophørte som følge af, at du nåede fleksydelsesalderen, kan efter vores opfattelse ikke føre til et andet resultat, idet du ikke kan få en bedre retsstilling, end der er hjemmel til i loven.