Vi vurderer, at den anmeldte H1N1-vaccination den 10. november 2009 sket på grund af dit arbejde eller de forhold, det er foregået under.
Vi har lagt vægt på, at du har fået vaccinationen, fordi Sundhedsstyrelsen havde anbefalet, at cirka halvdelen af plejepersonalet i kommunen tog H1N1-vaccinen på grund af en forventet epidemi. Formålet med vaccinationen var at sikre et beredskab i forbindelse med en epidemi.
Din arbejdsgiver har endvidere oplyst til Arbejdsskadestyrelsen, at alle medarbejdere iXX kommune med arbejde indenfor social- og sundhedsområdet blev tilbudt en vaccine i forbindelse med H1N1-udbruddet.
Ved en arbejdsskade forstås efter arbejdsskadeloven en ulykke eller en erhvervssygdom, der er en følge af arbejdet eller de forhold, det er foregået under.
Oplysningerne fremgår særligt af anmeldelsen, Arbejdsskadestyrelsens telefonnotater af 26. og 27. april om oplysninger fra arbejdsgiver, din besvarelse af Arbejdsskadestyrelsens spørgeskema samt AAs brev af 5. juni 2010, vedlagt mails af 21. og 29. oktober 2009 fraXX Kommunes sundheds- og sygeplejefaglige leder til blandt andet kommunens ældrecentre om vaccination samt opslag fra kommunens intranet om vaccination af personale.