Principmeddelelsen fastslår, hvordan indbetalinger til såkaldte fritvalgsordninger skal behandles ved opgørelsen af en lønindtægt, inden lønindtægten trækkes fra i kontanthjælpen.
Principmeddelelsen fastslår også, hvornår en udbetaling fra en fritvalgsordning skal betragtes som en indtægt eller som formue i aktivlovens forstand.
Fradrag af lønindtægter
Lønindtægter skal trækkes fra i kontanthjælp. Inden lønindtægten trækkes fra, skal den reduceres med udgifterne til arbejdsmarkedsbidrag, ATP-bidrag, eventuelle kollektive pensionsbidrag og henlagte feriepenge, således at det er den skattepligtige personlige indkomst, der trækkes fra i kontanthjælpen mv. Lønindtægten skal derudover reduceres med et arbejdstimefradrag.
Fritvalgsordninger
En fritvalgsordning er en ordning, hvor en arbejdsgiver indbetaler en procentdel af den ansattes løn til en fritvalgskonto. Den ansatte kan derefter bruge midlerne til fx fridage eller lignende.
- Indbetalinger til en fritvalgsordning:
En lønindtægt skal reduceres med indbetalinger til en fritvalgsordning, inden lønindtægten trækkes fra i kontanthjælpen, hvis fritvalgsordningen følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst. Baggrunden er, at indbetalingen ikke indgår i den skattepligtige personlige indkomst på indbetalingstidspunktet.
En lønindtægt skal derimod ikke reduceres med indbetalinger til en fritvalgsordning, der ikke følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst. Baggrunden er, at indbetalingen indgår i den skattepligtige personlige indkomst på indbetalingstidspunktet.
- Udbetalinger fra en fritvalgsordning
En udbetaling fra en fritvalgsordning, som følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, skal behandles som en indtægt, der skal trækkes fra i kontanthjælpen efter reglerne om fradrag for indtægter. Baggrunden er, at udbetalingen beskattes på udbetalingstidspunktet.
En udbetaling fra en fritvalgsordning, som ikke følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, skal behandles som formue. Årsagen er, at der er tale om midler, der er opsparet som følge af borgerens viljesakt, hvilket betragtes som formue ifølge Ankestyrelsens øvrige praksis. En sådan udbetaling har dermed betydning for kontanthjælpen, hvis udbetalingen overstiger formuegrænsen.
Nye regler – samme principper
De konkrete sager, der behandles i principmeddelelsen, handler om fradrag for indtægter i uddannelseshjælp. En række ydelser, herunder uddannelseshjælp, er afskaffet pr. 1. juli 2025, og pr. 1. februar 2026 afskaffes ressourceforløbsydelse. Fra den 1. februar 2026 omhandler reglerne om fradrag for indtægter således kun ydelsen kontanthjælp. Principperne om, hvordan indbetalinger til og udbetalinger fra en fritvalgsordning skal behandles, er imidlertid uændrede og gælder derfor også efter den nugældende lov (lovbekendtgørelse 1004 af 30. juni 2025).
De konkrete sager
I sag nr. 1 havde kommunen truffet afgørelse om, at udbetalinger fra to forskellige arbejdsgivere var lønindtægter, der skulle have været trukket fra i borgerens hjælp for december 2023. Derudover havde kommunen truffet afgørelse om, at borgeren skulle tilbagebetale hjælp for december 2023.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg var enig med kommunen i, at den ene udbetaling og en del af den anden udbetaling var lønindtægter, der skulle have været trukket fra i hjælpen for december 2023, og i at borgeren havde modtaget hjælp for december 2023 uberettiget.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg vurderede også, at sagen ikke var tilstrækkeligt oplyst til, at det kunne vurderes, om en del af den anden udbetaling var en indtægt, der skulle trækkes fra i hjælpen.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg lagde vægt på, at der var tale om en udbetaling fra en fritvalgsordning, men at det ikke fremgik, om der var tale om en fritvalgsordning, som fulgte af en overenskomst eller af en lokalaftale, der var indgået på baggrund af en overenskomst. Udvalget kunne derfor ikke vurdere, om denne del af udbetalingen skulle indgå i beregningen som en indtægt eller som formue.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg stadfæstede således kommunens afgørelse om fradrag for indtægter og tilbagebetaling, men hjemviste spørgsmålet om opgørelse af indtægten til fradrag og dermed også beregningen af tilbagebetalingskravet.
I sag nr. 2 havde kommunen truffet afgørelse om, at borgerens lønindtægt for november 2022 skulle trækkes fra i hjælpen for november 2022. Kommunen havde reduceret lønindtægten med indbetalingen til en fritvalgsordning, der fulgte af en overenskomst, inden indtægten blev trukket fra i hjælpen.
Kommunen havde også truffet afgørelse om, at en udbetaling fra fritvalgsordningen i december 2022 skulle betragtes som en indtægt, der skulle trækkes fra i hjælpen for december 2022.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg stadfæstede kommunens afgørelse om fradrag for indtægter i november og december 2022. Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg lagde vægt på, at der var tale om indbetaling til og udbetaling fra en fritvalgsordning, der fulgte af en overenskomst.
Baggrund for at behandle sagen principielt
Ankestyrelsen har behandlet sagerne principielt. Det har vi gjort for at fastslå, hvordan indbetalinger til fritvalgsordninger skal behandles i forhold til fradrag for lønindtægter i ydelser efter aktivlovens §§ 22-25 (fx kontanthjælp og uddannelseshjælp) og for at fastslå, om udbetalinger fra fritvalgsordninger skal behandles som indtægter eller som formue i forhold til ydelser efter aktivlovens §§ 22-25. Det er i overensstemmelse med Ankestyrelsens administrative praksis.
Reglerne
Love og bekendtgørelser
Lov om aktiv socialpolitik (aktivloven), som bekendtgjort i lovbekendtgørelse nr. 808 af 25. juni 2024.
• § 1 om aktivlovens formål • § 2 om selvforsørgelsesprincippet • § 30, skt. 1, om fradrag for indtægter • § 31, stk. 1, om fradrag for lønindtægter.
Bemærkningerne til § 30 i lovforslag nr. L230, fremsat den 16. april 1997.
Praksis
Gældende: Følgende principmeddelelser er brugt ved afgørelsen og gælder stadig:
Ankestyrelsens principmeddelelse 20-19:
Principmeddelelsen fastslår blandt andet, at indtægter er pengebeløb eller goder, der ikke er formue, og som udbetales som følge af en forpligtelse eller modydelse.
Ankestyrelsens principmeddelelse 42-19:
Principmeddelelsen fastslår, at der skal foretages et arbejdstimefradrag i en lønindtægt, inden lønindtægten trækkes fra i hjælpen. Principmeddelelsen fastslår også, at der skal ses bort fra ATP, arbejdsmarkedsbidrag, henlagte feriepenge og kollektive pensionsbidrag i en arbejdsindtægt.
Ankestyrelsens principmeddelelse 31-23:
Principmeddelelsen fastslår, at løbende udbetalinger fra en pensionsordning, der blev udbetalt, fordi borgeren havde nået den pensionsalder, der fulgte af pensionsordningen, skulle betragtes som indtægter. Ankestyrelsen lagde blandt andet vægt på, at den løbende udbetaling blev beskattet som A-indkomst.
Ankestyrelsens principmeddelelse 28-24:
Principmeddelelsen fastslår, at indtægt til forsørgelse, der ikke er anvendt i den periode, indtægten skal dække, men fortsat er i behold, skal betragtes som formue. Principmeddelelsen fastslår også, at opsparet kontanthjælp betragtes som formue.
Ankestyrelsen har ikke andre principmeddelelser på området.
Vejledninger
Vi har også anvendt Vejledning om lov om aktiv socialpolitik, nr. 39 af 5. marts 1998
• Pkt. 4.2.4 om fradrag for indtægter m.v.
Den konkrete afgørelse
Sag nr. 1, j.nr. 24-10109 og 24-10110
Du har klaget over X kommunes afgørelse om tilbagebetaling af uddannelseshjælp. Kommunen afgjorde sagen den 16. januar 2024.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg har nu afgjort din sag.
Resultatet er:
• Du skal tilbagebetale for meget udbetalt uddannelseshjælp for december 2023.
• Kommunen skal behandle sagen igen for så vidt angår størrelsen af det beløb, du skal tilbagebetale.
Det betyder, at vi stadfæster kommunens afgørelse om, at du skal tilbagebetale uddannelseshjælp, og at denne del af afgørelsen ikke ændres.
Det betyder også, at kommunen igen skal tage stilling til, hvor stort et beløb du skal tilbagebetale, og afgøre sagen på ny. Du skal være opmærksom på, at en ny behandling godt kan føre til det samme resultat i din sag.
Kommunen skal, inden den afgør sagen, behandle sagen efter de retningslinjer, der fremgår nedenfor i afgørelsen.
Sådan vurderer vi sagen
Indtægtsfradrag
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg vurderer, at dine indtægter i form af udbetaling af feriefridage fra Y A/S og løn fra Z skulle have været trukket fra i din uddannelseshjælp for december 2023.
Vi vurderer også, at sagen ikke er oplyst nok til, at vi kan afgøre, om den del af udbetalingen fra Y A/S, som stammer fra en fritvalgsordning, skal betragtes som formue eller indtægt.
Vi kan derfor ikke vurdere, hvor stort et beløb, der skulle have været trukket fra i din uddannelseshjælp for december 2023, ligesom vi ikke kan vurdere, om kommunen har beregnet overløbet til januar 2024 korrekt.
De manglende oplysninger vil kunne have væsentlig betydning for afgørelsens resultat. De skal derfor indgå i den vurdering, som kommunen skal foretage, når den skal afgøre sagen.
Kommunens muligheder for at oplyse sagen er ikke udtømte. Vi vurderer derfor, at kommunen ikke har kunnet træffe afgørelse på det foreliggende grundlag.
Tilbagebetaling
Vi vurderer, at du har modtaget hele eller en del af din uddannelseshjælp for perioden fra den 1. december 2023 til 31. december 2023 uberettiget, fordi du har haft lønindtægter, der skulle have været trukket fra i uddannelseshjælpen.
Vi vurderer også, at du på det tidspunkt, hvor du fik udbetalt uddannelseshjælpen for december 2023, vidste eller burde vide, at du ikke havde ret til den hjælp, der kræves tilbagebetalt.
Vi vurderer i den forbindelse, at kommunen havde vejledt dig tilstrækkeligt om, at indtægter trækkes fra i hjælpen.
Vi vurderer derfor, at du har modtaget hjælpen mod bedre vidende
Hvad er afgørende for resultatet
Indtægtsfradrag
Det fremgår af oplysninger fra e-Indkomstregisteret, at du har fået udbetalt løn på brutto 4.331,60 kr. fra Z den 31. december 2023, og at du samme dag har fået udbetalt løn på brutto 7.882,68 kr. fra Y A/S.
Du har indsendt en lønseddel fra Y A/S, hvor det fremgår, at beløbet fra Y A/S består af udbetaling af feriefridage og udbetaling fra en fritvalgsordning.
Der kan ved beregning af uddannelseshjælp ikke ses bort fra udbetalinger i form af løn og feriefridage. De tilfælde, hvor der kan ses bort fra indtægter, er udtømmende oplistet i aktivloven. Udbetalingen for så vidt angår løn fra Z og feriefridage fra Y A/S skulle derfor have været trukket fra i din uddannelseshjælp for december 2023.
Vi er opmærksomme på dine oplysninger om, at der er tale om feriefridagstimer vedrørende november 2023, som du efterfølgende har fået udbetalt med hjælp fra din fagforening.
Vi lægger dog vægt på, at du er bevilget uddannelseshjælp med virkning fra den 1. december 2023, og at indtægterne er udbetalt efter denne dato. Det er udbetalingstidspunktet, der er afgørende ved vurderingen af, om beløbene skal trækkes fra eller ej, og det har derfor ikke betydning, at det udbetalte beløb vedrører november 2023.
Vi lægger dog også vægt på oplysningerne i din lønseddel om, at en del af det udbetalte beløb fra Y A/S vedrører en fritvalgsordning, og at kommunen ikke ses at have undersøgt denne del af udbetalingen nærmere. Det fremgår således ikke, om fritvalgsordningen følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst. Vi henviser til afsnittet nedenfor ”Hvad skal kommunen gøre”.
Tilbagebetaling
Vi lægger vægt på, at du ikke har ret til hele eller en del af den udbetalte hjælp, fordi du har haft indtægter, der skulle have været trukket fra. Vi henviser til begrundelsen ovenfor.
Vi lægger også vægt på, at du i forbindelse med bevilling af uddannelseshjælp den 12. december 2023 er blevet skriftligt vejledt om, at indtægter skal trækkes fra i hjælpen.
Hvad skal kommunen gøre
Kommunen skal indhente oplysninger om den del af udbetalingen fra Y A/S, der stammer fra en fritvalgsordning. Det skal fremgå af oplysningerne, om fritvalgsordningen følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der følger af en overenskomst
Oplysningerne kan for eksempel blive indhentet fra Y A/S og/eller fra dig. Kommunen kan bede dig medvirke til sagens oplysning. Kommunen skal i den forbindelse vejlede dig om, hvilke oplysninger der vil være relevante at fremskaffe. Hvis kommunen kan indhente oplysningerne med samtykke, skal kommunen bede om dit samtykke til at indhente oplysninger.
Kommunen skal vejlede dig om konsekvenserne, hvis du ikke medvirker ved sagens oplysning.
Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, som følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der følger af en overenskomst, betragtes udbetalingen som en indtægt, der skal trækkes fra i hjælpen. Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, som ikke følger af en overenskomst eller af en lokalaftale, der følger af en overenskomst, betragtes udbetalingen som formue.
Kommunen skal på baggrund af de indhentede oplysninger foretage en ny vurdering af, om udbetalingen fra fritvalgsordningen skal betragtes som indtægt eller formue.
Kommunen skal herefter på ny opgøre, hvor stort et beløb af udbetalingen fra Y A/S, der skulle have været trukket fra din hjælp i december 2023, og efterfølgende træffe en ny afgørelse.
Det skal fremgå af kommunens afgørelse, hvordan kommunen har beregnet det beløb, der skulle have været trukket fra i hjælpen for december 2023 og evt. i januar 2024, så det også fremgår klart, hvordan kommunen har opgjort det tilbagebetalingspligtige beløb.
Du kan klage over den nye afgørelse efter de almindelige regler. Det betyder, at du kan klage til kommunen inden fire uger efter, du har modtaget den nye afgørelse.
Om reglerne
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg er opmærksom på, at der med den nugældende lov om aktiv socialpolitik, der trådte i kraft den 1. juli 2025, er indført lempeligere regler om fradrag for lønindtægter.
Udvalget har imidlertid behandlet sagen i henhold til bekendtgørelse af lov om aktiv socialpolitik, nr. 808 af 25. juni 2024. Årsagen er, at er sagen vedrører fradrag for lønindtægter i december 2023 og januar 2024, dvs. sagen vedrører fortidige forhold.
Fradrag for indtægt
Efter reglerne skal indtægter som hovedregel fradrages i hjælpen. Dette gælder også ægtefællens indtægter.
Hvis en indtægt ikke kan trækkes fuldt ud fra i udbetalingsmåneden, fordi den overstiger hjælpen i den pågældende måned, skal den overskydende del trækkes fra i den eller de efterfølgende måneder (overløb).
Ved lønindtægter og indtægter fra beskæftigelsesfremmende foranstaltninger ses bort fra et timefradrag.
Ved lønindtægter er det kun den skattepligtige personlige indkomst, der skal trækkes fra i hjælpen. Det betyder, at lønindtægten tillige skal reduceres med udgiften til arbejdsmarkedsbidrag, ATP-bidrag, henlagte feriepenge og eventuelle kollektive pensionsbidrag.
Ved indbetalinger til en fritvalgsordning er det afgørende, om ordningen følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, eller om indbetalingen ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Indbetalinger til en fritvalgsordning, som følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, indgår ikke i den skattepligtige indkomst på indbetalingstidspunktet, men beskattes først, når der sker udbetaling fra fritvalgsordningen. En lønindtægt skal derfor også reduceres med indbetalinger til fritvalgsordninger, som følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Indbetalinger til fritvalgsordninger, som ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, indgår i den skattepligtige indkomst på indbetalingstidspunktet.
Derudover følger det af selvforsørgelsesprincippet, at man ikke skal kunne formindske en indtægt, man kan bruge til sin forsørgelse, for i stedet at få udbetalt hjælp efter aktivloven. En lønindtægt skal derfor ikke reduceres med indbetalinger til fritvalgsordninger, som ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, som følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, betragtes udbetalingen som en indtægt, der skal trækkes fra i hjælpen. I et sådant tilfælde beskattes udbetalingen som A-indkomst.
Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, som ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, betragtes udbetalingen som formue. I et sådant tilfælde er der sket indkomstbeskatning i forbindelse med indbetalingen til ordningen.
Tilbagebetaling
Efter reglerne skal kommunen træffe afgørelse om tilbagebetaling, når en person mod bedre vidende har modtaget uddannelseshjælp uberettiget.
Efter Ankestyrelsens praksis er det ikke en betingelse for at kræve tilbagebetaling af hjælp, der er modtaget uberettiget og mod bedre vidende, at kommunen har vejledt borgeren. Det er dog en betingelse, at det kan dokumenteres, at borgeren vidste eller burde vide, at der ikke var ret til hjælpen i den aktuelle situation.
Dette kan blandt andet dokumenteres, hvis det ud af den givne vejledning med tilstrækkelig tydelighed kan udledes, at der ikke er ret til hjælp i den givne situation.
Hjemvisning
Efter reglerne har kommunen ansvaret for, at sagen er oplyst i tilstrækkeligt omfang til, at kommunen kan træffe afgørelse.
Kommunen kan anmode personer, der søger om eller får hjælp, om at medvirke til at få de oplysninger frem, som er nødvendige for at afgøre, hvilken hjælp de er berettiget til.
Kommunen kan hente visse oplysninger med samtykke fra den, der søger om eller får hjælp. Andre oplysninger kan indhentes uden samtykke.
Hvis borgeren ikke medvirker ved sagens oplysning eller ikke giver samtykke til, at myndigheden kan indhente oplysninger, skal myndigheden behandle sagen om hjælp på det foreliggende grundlag, medmindre oplysninger kan indhentes uden samtykke.
Kommunen skal give borgeren skriftlig besked om konsekvenserne, hvis borgeren ikke medvirker.
Mødebehandling
Sagen er behandlet på møde. På mødet stemmer deltagerne om resultatet. Der er enighed om afgørelsen.
Sag nr. 2, j.nr. 24-27669
Du har klaget over X Kommunes afgørelse om fradrag for indtægter i uddannelseshjælp for november og december 2022. Kommunen afgjorde sagen den 23. februar 2024.
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg har nu afgjort din sag.
Resultatet er:
Dine indtægter skal trækkes fra i din uddannelseshjælp for november og december 2022. Kommunen har fradraget det korrekte beløb i uddannelseshjælpen.
Det betyder, at vi stadfæster kommunens afgørelse, og at afgørelsen ikke ændres.
Sådan vurderer vi sagen
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg vurderer, at din lønindtægt Z A/S den 30. november 2022 skal reduceres med indbetalingen til en fritvalgsordning, inden lønindtægten trækkes fra i din uddannelseshjælp for november 2022.
Vi vurderer også, at udbetalingen fra fritvalgsordningen den 30. december 2022 skal betragtes som en indtægt, der skal trækkes fra i din uddannelseshjælp for december 2022.
Hvad er afgørende for resultatet
Kommunen har den 4. januar 2023 afgjort, at du ikke havde ret til at få udbetalt hjælp for november 2022. Årsagen var, at du fik udbetalt en lønindtægt, der oversteg den hjælp, der kunne beregnes for november 2022.
Ankestyrelsen har tidligere hjemvist sagen, fordi det ikke kunne afgøres, om kommunen havde opgjort lønindtægten korrekt, idet der manglede oplysninger om, hvorvidt en indbetaling til en fritvalgsordning i november 2022 var obligatorisk eller frivillig.
Kommunen har efterfølgende undersøgt dette, og det fremgår, at indbetalingen til fritvalgsordningen fulgte af en overenskomst.
Hjælp for november 2022
Vi lægger herefter vægt på, at kommunen tidligere har opgjort indtægten, der skulle trækkes fra i din uddannelseshjælp for november 2022, til 12.860,66 kr.
Kommunen har i den forbindelse set bort fra AM-bidrag, ATP-bidrag og kollektive pensionsbidrag. Kommunen har desuden reduceret indtægten med et arbejdstimefradrag på i alt 2.968,60 kr. (103,58 arbejdstimer x 28,66 kr.).
På baggrund af oplysningerne fra din tidligere arbejdsgiver om, at fritvalgsordningen fulgte af en overenskomst, skal lønindtægten også reduceres med indbetalingen til fritvalgsordningen på 1.275,95 kr. Vi lægger i den forbindelse vægt på, at indbetalinger til en fritvalgsordning, der følger af en overenskomst, ikke indgår i den skattepligtige personlige indkomst.
Indtægten, der skulle trækkes fra i din hjælp for november 2022, var herefter:
Vi lægger herefter vægt på, at du blev bevilget hjælp til forsørgelse med virkning fra den 9. november 2022.
Din sats for hjælp var på 12.840 kr. pr. måned, og derudover var du berettiget til aktivitets- og barselstillæg på 2.731 kr. pr. måned. Din samlede sats var således 15.571 kr.
Din beregnede hjælp for november 2022 var dermed:
15.571 kr. / 30 dage = 519,03 kr. pr. dag x 22 dage (9. – 30. november 2022) = 11.418,66 kr.
Lønindtægten, der skal trækkes fra i din hjælp, overstiger dermed den beregnede hjælp. Du havde derfor ikke ret til at få udbetalt hjælp for november 2022.
Vi er opmærksomme på, at du oplyser, at du bliver diskrimineret ved at have været ansat hos en arbejdsgiver med skæve lønperioder i forhold til, hvis du havde været ansat hos en arbejdsgiver, hvor lønperioden havde løbet fra den 1. til den 30. november.
Vi lægger dog vægt på, at indtægter skal trækkes fra i uddannelseshjælpen på det tidspunkt, hvor de udbetales, også selvom indtægten er optjent på et tidligere tidspunkt og uanset lønperioder. Årsagen er, at indtægten kan bruges til forsørgelse på det tidspunkt, hvor den udbetales.
December 2022
Vi lægger vægt på, at du ifølge de foreliggende oplysninger får beregnet hjælp for hele måneden, dvs. 15.571 kr.
Vi lægger også vægt på, at du ifølge de foreliggende oplysninger fik udbetalt i alt 7.604,80 kr. fra din fritvalgsordning den 30. december 2022.
Da der er tale om udbetaling fra en fritvalgsordning, der følger af en overenskomst, skal udbetalingen betragtes som en indtægt, der skal trækkes fra i uddannelseshjælpen. Vi lægger i den forbindelse vægt på, at udbetalingen beskattes som A-indkomst.
Vi lægger også vægt på, at kommunen har reduceret udbetalingen med AM-bidraget, inden udbetalingen blev trukket fra i den beregnede hjælp for december 2022.
Om reglerne
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg er opmærksom på, at der med den nugældende lov om aktiv socialpolitik, der trådte i kraft den 1. juli 2025, er indført lempeligere regler om fradrag for lønindtægter.
Udvalget har imidlertid behandlet sagen i henhold til bekendtgørelse af lov om aktiv socialpolitik, nr. 808 af 25. juni 2024. Årsagen er, at sagen vedrører fradrag for lønindtægter i november og december 2022, dvs. sagen vedrører fortidige forhold.
Efter reglerne skal indtægter som hovedregel fradrages i hjælpen. Dette gælder også ægtefællens indtægter.
Ved lønindtægter og indtægter fra beskæftigelsesfremmende foranstaltninger ses bort fra et timefradrag.
Ved lønindtægter er det kun den skattepligtige personlige indkomst, der skal trækkes fra i hjælpen. Det betyder, at lønindtægten tillige skal reduceres med udgiften til arbejdsmarkedsbidrag, ATP-bidrag, henlagte feriepenge og eventuelle kollektive pensionsbidrag.
Ved indbetalinger til en fritvalgsordning er det afgørende, om ordningen følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, eller om indbetalingen ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Indbetalinger til en fritvalgsordning, der følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, indgår ikke i den skattepligtige indkomst på indbetalingstidspunktet, men beskattes først, når der sker udbetaling fra fritvalgsordningen. En lønindtægt skal derfor også reduceres med indbetalinger til fritvalgsordninger, der følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Indbetalinger til fritvalgsordninger, der ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, indgår i den skattepligtige indkomst på indbetalingstidspunktet.
Derudover følger det af selvforsørgelsesprincippet, at man ikke skal kunne formindske en indtægt, man kan bruge til sin forsørgelse for i stedet at få udbetalt hjælp efter aktivloven. En lønindtægt skal derfor ikke reduceres med indbetalinger til fritvalgsordninger, der ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst.
Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, der følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, betragtes udbetalingen som en indtægt, der skal trækkes fra i hjælpen. I et sådant tilfælde beskattes udbetalingen som A-indkomst.
Ved udbetalinger fra en fritvalgsordning, der ikke følger af en overenskomst eller en lokalaftale, der er indgået på baggrund af en overenskomst, betragtes udbetalingen som formue. I et sådant tilfælde er der sket indkomstbeskatning i forbindelse med indbetalingen til ordningen.
Mødebehandling
Sagen er behandlet på møde. På mødet stemmer deltagerne om resultatet. Der er enighed om afgørelsen.