Ankestyrelsen har i efteråret 2021 indført nye udvidede registreringer om Arbejdsmarkedets Erhvervssikrings og vores resultat i klagesagerne. De nye data har vi anvendt for første gang i redegørelsen for 2022 om sagsbehandlingen i Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.
De nye registreringer betyder eksempelvis, at når Ankestyrelsen ændrer en afgørelse om godtgørelse for varigt mén, har vi data om, hvor mange procentpoint ændringen udgør, og om ændringen er i op- eller nedadgående retning. Også når vi stadfæster en sag, har vi data om, hvorvidt Ankestyrelsens vurdering af underliggende forhold i sagen afviger fra Arbejdsmarkedets Erhvervssikrings.
Redegørelsen viser blandt andet, at i sager om varigt mén er der i 2022 en næsten ligelig fordeling af ændringer i op- og nedadgående retning, og ændringer af méngraden ligger mest i intervallet 4-5 procentpoint.
I 23 procent af de stadfæstede sager om varigt mén har Ankestyrelsen vurderet dele af de underliggende forhold anderledes end Arbejdsmarkedets Erhvervssikring, fx ved at anvende et andet punkt i méntabellen.
Nøgletal fra redegørelsen
I 2022 afgjorde Ankestyrelsen samlet set 9.885 klagesager på arbejdsskadeområdet, hvoraf 29 procent af sagerne er omgjort. Det er en stigning i omgørelsesprocenten på tre procentpoint i forhold til 2021, men er på samme niveau som 2020.
Stigningen i omgørelsesprocenten fra 2021 til 2022 skyldes en stigende andel klagesager, der er ændret. Andelen af hjemviste og ophævede sager er i 2022 den samme som i 2021.
På de største sagsområder er omgørelsesprocenten højest i sager om varigt mén og lavest i sager om anerkendelse af erhvervssygdomme.


