Resume:
Ankestyrelsen har behandlet 3 sager om delpension til selvstændige inden for landbruget.
I den 1. sag var delpension søgt af en medarbejdende ægtefælle. På grundlag af foreliggende regnskabsoplysninger for landbrugsejendommen, sammenholdt med oplysning om timelønnen for en husbondafløser, fandt Ankestyrelsen ikke, at der var sket en sådan ændring ved brug af fremmed arbejdskraft, at pågældende af den grund havde kunnet nedsætte sin arbejdstid med gennemsnitlig halvdelen af fuld arbejdstid. Pågældende opfyldte derfor ikke betingelsen for delpension.
Den 2. sag drejede sig om delpension til en medarbejdende ægtefælle på et mindre, ikke moderniseret landbrug. Arbejdstidsnedsættelsen var blevet beregnet efter Jordbrugsdirektoratets tabelsatser for landmænds timeforbrug.
Ankestyrelsen fandt det ikke godtgjort, at der var sket en sådan ændring af ansøgerens arbejdsindsats, at der var grundlag for tilkendelse af delpension. Ankestyrelsen lagde vægt på, at der ikke var sket nogen nævneværdig besætningsreduktion i tilslutning til ansøgningen om delpension sammenholdt med, at bortforpagtet jord hidtil havde været passet af ægtefællen.
Ankestyrelsen var opmærksom på, at Jordbrugsdirektoratets tabelsatser var baseret på et gennemsnitsmekanisk landbrug og derfor måtte tages med et vist forbehold specielt på mindre brug.
I den 3. sag var delpension søgt af en enlig landmand med en ejendom på 11 ha. På grundlag af en samlet vurdering af landbrugets størrelse, herunder besætningens sammensætning før og efter frasalg af malkekøer, fandt Ankestyrelsen det ikke tilstrækkeligt godtgjort, at ansøgerens gennemsnitlige ugentlige arbejdstid ved overgangen til delpension udgjorde halvdelen af fuld arbejdstid.