Ifølge bekendtgørelse om kontanthjælp til særlige persongrupper af 24. juni 1987, § 9, stk. 2, kan beklædning, der som led i den indsattes resocialisering benyttes uden for institutionen, afholdes efter § 46 i bistandsloven. Bekendtgørelsen er udstedt med hjemmel i bistandslovens § 37, stk. 6, hvorefter Socialministeren kan fastsætte regler om hjælp til personer, der opholder sig i institutioner under Kriminalforsorgen.
Bekendtgørelsens § 9, stk. 1, om hjælp til indskud i lejlighed begrænser udtrykkelig muligheden for hjælp til en vis kortere tid før løsladelsen, og dette kunne lede til en tilsvarende fortolkning med hensyn til beklædningshjælp efter stk. 2.
I bemærkningerne til lovforslag om L 53 fremsat 17. oktober 1986 om ændring af kontanthjælpsregler m.v., hvor stk. 6 blev optaget i lovens § 37, henvises bl.a. til den praksis, som havde udviklet sigmed hensyn til mulighederne for at yde kontanthjælp til straf afsonere, og som var indeholdt i pkt. 18 a i Socialministeriets cirkulære af 20. december 1982 om kontanthjælp til bistandsloven.
Afsnittet om beklædning i dette cirkulære har i alt væsentligt samme ordlyd, som bestemmelsen i § 9, stk. 2, i bekendtgørelsen fra 1987.
Det er desuden i cirkulæret anført, at de angivne retningslinier, var et resultat af en drøftelse mellem Justitsministeriet, Direktoratet for Kriminalforsorgen og Socialministeriet om den nærmere afgrænsning mellem kriminalforsorgens regler og den sociale lovgivning
Socialministeriet har i forbindelse med en høring om denne sagudtalt, at det ved de nævnte drøftelser for så vidt angår beklæd ningshjælp havde været det afgørende moment, om beklædningen skulle benyttes indenfor eller udenfor institutionen. I sidste fald kunnehjælpen ydes efter bistandsloven. Spørgsmålet om, hvorvidt løsladel sen var nært forestående eller ikke var ikke i relation til denne type hjælp blevet tillagt betydning.
På denne baggrund fandt Ankestyrelsen, at kommunen kunne yde hjælp til det ansøgte, også når løsladelsen ikke var nært forestående, men at det som i øvrigt med hensyn til hjælp efter § 46 beror på et konkret skøn i forbindelse med den enkelte ansøgning, i hvilket omfang det er nødvendigt og rimeligt at yde hjælp til det ansøgte.