Ankestyrelsen fandt, at efter bistandslovens § 40, stk. 1, forudsætter ydelse af hjælp, at ansøgeren udnytter sine arbejdsmuligheder.
Da ansøger undlod at kontrolstemple den 12. august 1992 på Arbejdsformidlingen, var hun ikke berettiget til kontanthjælp fra denne dato og til hun kontrolstemplede den 26. august 1992.
Ankestyrelsen fandt det godtgjort, at ansøger var vidende om, at manglende eller for sent fremmøde på Arbejdsformidlingen kunne bevirke, at kontanthjælpen blev nedsat eller ophørte. Ankestyrelsen fandt derfor, at ansøger skulle tilbagebetale det med urette modtagne beløb jf. bistandslovens § 25, nr. 1.
En tilbagebetalingsordning skulle fastsættes efter reglerne i bistandslovens § 27.
Ankestyrelsen fandt således, at der ikke i bistandsloven eller i de almindelige formueretlige regler var hjemmel til at foretage modregning i udmålt kontanthjælp for perioden 12. august - 25. august 1992.
Ankestyrelsen tiltrådte således ankenævnets afgørelse.
_____________________________________________________
Sagsfremstilling 3:
Sag nr. 3 - j.nr. 20072-93
Ansøger modtog supplerende kontanthjælp til sin lønindtægt fra et deltidsarbejde.
Kommunen modtog sidst i september meddelelse fra Arbejdsformidlingen om, at ansøgeren ikke havde kontrolstemplet den 23. september 1992.
Kommunen meddelte den 30. september 1992 ansøger, at han ikke opfyld te betingelserne for at modtage supplerende kontanthjælp, når han undlod at kontrolstemple, og at kontanthjælpen, der var modtaget i perioden 23. september til 30. september 1992, skulle tilbagebetales, jf. bistandslovens § 25.
Ansøger kontrolstemplede den 7. oktober 1992.
Der var påtrykt Arbejdsformidlingens fremmødekort, at for sent fremmøde eller manglende fremmøde kunne medføre, at kontanthjælpen blev nedsat eller ophørte.
Ansøger modtog herefter supplerende kontanthjælp for oktober måned 1992, men i kontanthjælpen for november måned 1992 fratrak kommunenkontanthjælp, der var udbetalt for perioden 23. september til 7. ok tober 1992.
Ankenævnet fandt, at ansøger fra den 23. september 1992 ikke i til strækkelig grad havde udnyttet sine arbejdsmuligheder, hvorfor kontanthjælpen, modtaget i perioden 23. september til 1. oktober, måtte anses for uberettiget modtaget mod bedre vidende, hvorfor hjælpen med rette krævedes tilbagebetalt efter bistandslovens § 25, nr. 1.
Nævnet fandt endvidere, at da ansøger først fra den 7. oktober 1992igen havde opfyldt betingelserne for at modtage supplerende kontant hjælp, burde kommunen først fra dette tidspunkt og ikke fra den 1. oktober 1992 have beregnet supplerende kontanthjælp.
Tilbagebetalingskravet kunne ikke gennemføres ved at fratrækkebeløbet i kommende kontanthjælp, men først gennemføres, når be tingelserne i henhold til bistandslovens § 27 var opfyldt. Kommunenhavde ikke foretaget denne vurdering, og den uberettiget tilba geholdte kontanthjælp burde udbetales til ansøgeren.
Kommunen anførte i sin klage som i sag nr. 20071-93, at der tilsyne ladende var tvivl, om der var hjemmel i bistandsloven til at modregne i kontanthjælpen. Sagen blev behandlet i principielt møde til afklaring af samme problemstilling som j.nr. 21019-92 og 20071-93.