Ankestyrelsen fandt, at ansøgeren havde krav på hjælp til tilskudsberettiget medicin i form af antibiotika til behandling af sine hudlidelser Rosacea og Serborrhoisk Dermatitis efter bistandslovens § 58, stk. 1 og 2 og Socialministeriets bekendtgørelse nr. 303 af 10. juni 1988, § 8.
Ankestyrelsens begrundelse var, at ansøgeren led af varige hudlidelser, og at ansøgeren som følge heraf havde et vedvarende forbrug af tilskudsberettiget medicin, idet han efter det oplyste blev behandlet med antibiotika fordelt over året, således at der var tale om behandling i skønsmæssigt ca. det halve af året.
Ankestyrelsen lagde ved afgørelsen vægt på, at der efter Socialministeriets bekendtgørelse nr. 303 af 10. juni 1988, § 8 kan ydes hjælp til tilskudsberettiget medicin, der ordineres på grund af en varig lidelse, og at der er en månedlig egenbetaling på 300 kr. Ankestyrelsen lagde yderligere vægt på, at det ifølge Socialstyrelsens vejledning af 14. juni 1988, bilag 2, punkt NKH Medicin er en betingelse, at der er tale om lægeordineret tilskudsberettiget medicin.
Ankestyrelsen ændrede således ankenævnets afgørelse.