Ansøger havde ikke ret til tilskud til drift af selvstændig virksomhed efter reglerne om fleksjob. Han kunne heller ikke få tilbud om fleksjob som lønmodtager.
Det tilskud - som hidtil var blevet udbetalt til den tidligere arbejdsgiver - skulle derfor bortfalde med virkning for datoen for virksomhedsoverdragelsen.
Begrundelsen var, at ansøger ikke opfyldte beskæftigelseskravet for at kunne få tilskud til drift af selvstændig virksomhed efter reglerne om fleksjob, jf. § 3, stk. 3 i bekendtgørelsen om fleksjob.
Uanset han havde arbejdet i virksomheden som lønmodtager gennem mange år, måtte han anses som nyetableret pr. 1. januar 2004 i relation til reglerne om selvstændigt erhvervsdrivende, da han først havde overtaget ansvaret for virksomheden på dette tidspunkt.
Hertil kom, at ansøger ikke drev den selvstændige virksomhed for egen eller ægtefællens regning og risiko, jf. § 3, stk. 2 i samme bekendtgørelse.
Ifølge Beskæftigelsesministeriets skrivelse af 9. juli 2002 om bl.a. tilskud til selvstændigt erhvervsdrivende i egen virksomhed skulle der ved "at handle for egen regning og risiko" forstås, at den selvstændige erhvervsdrivende forpligtede sig personligt ved de aftaler, som blev indgået. Den selvstændige erhvervsdrivende skulle endvidere hæfte personligt for virksomhedens gæld og for de fejl og ulykker, som han selv eller andre ansatte måtte begå.
Da ansøger drev virksomhed som anpartsselskab, hæftede han juridisk set kun med anpartskapitalen.
Han opfyldte således ingen af betingelserne for at kunne få tilskud til drift af selvstændig virksomhed.
Han kunne heller ikke bevare det hidtidige tilskud som lønmodtager, da han som eneejer af selskabskapitalen skulle betragtes som selvstændig erhvervsdrivende i relation til fleksjob, jf. praksis for optagelse i en arbejdsløshedskasse for selvstændige. Efter denne praksis betragtes indehavere af mindst 50 % af selskabskapitalen som selvstændige.
Han opfyldte derfor heller ikke betingelserne for at få tilbud om fleksjob som lønmodtager.