Vi har afgjort sagen på grundlag af:
· De oplysninger, som forelå da Det Sociale Nævn traf afgørelse i sagen
· Nævnets afgørelse af 4. marts 2013
· Klagen til Ankestyrelsen af 15. maj 2014
Kommunen meddelte, at kommunens forpligtelse til betaling af ophold på kvindekrisecenter ophørte den 30. september 2011, da borgeren ikke havde medvirket til løsningen af sit boligproblem.
Kommunen bemærkede endvidere, at hun havde haft ophold på krisecenter over 3 måneder og det vurderedes ikke, at hun var i en akut krise.
Nævnet tiltrådte kommunens afgørelse, da nævnet fandt, at hun ikke havde medvirket til løsning af sin boligsituation.
Nævnet lagde vægt på, at hun efter 3 måneders ophold på kvindekrisecenter ikke længere kunne anses for at være i akut krise.
Nævnet lagde endvidere vægt på, at hun havde fastholdt kun at ville søge bolig i A, idet hendes børn trivedes på denne adresse.
Nævnet havde desuden lagt vægt på, at hun ikke havde samarbejdet med kommunen om at løse sin boligsituation på trods af kommunens opfordringer hertil.
Nævnet havde endelig lagt vægt på oplysningerne om, at hun efter kommunens afgørelse havde skrevet sig op i fire boligselskaber uden resultat.
Kvindekrisecenter fandt, at afgørelsen ikke var i overensstemmelse med servicelovens § 109 med bemærkninger, hvorefter botilbud først ophører, når formålet med opholdet er opfyldt. Der var ikke angivet en tidsgrænse for denne periode, men alene, at ophold er ”midlertidigt”. Endvidere er botilbud ikke begrænset til den periode, hvor krisen er akut. Efter § 109 er det krisecenteret, der angiver, hvornår formålet med et ophold er opfyldt.
Kvindekrisecenter bemærkede, at for denne familie var et 3 måneders ophold på centret – ud fra centrets faglige vurdering - langt fra tilstrækkeligt i forhold til at få skabt den tillid, der var afgørende for, at familien så småt kunne begynde at tale om og få bearbejdet sine oplevelser.
Kvindekrisecenter var i færd med at udfærdige en krisecenterfaglig udslusningsplan mv., som burde danne grundlag for kommunens senere handleplan om bl.a. bolig. Kvindekrisecenter kom herefter med bemærkninger til dele af kommunens sagsfremstilling, herunder redegjorde centeret for hendes boligsøgning.
Endelig bemærkede centeret, at familien bl.a. ikke var blevet tilbudt hjælp fra familierådgiver efter § 109, stk. 4 trods anmodning herom.