Sags nr.: 2008-34

Fase 3

2008

Samrådet afslog i juli 2008 at godkende et ansøgerpar som adoptanter til et udenlandsk barn, da det var samrådets vurdering, at ansøgernes fortsatte fertilitetsbehandling skabte tvivl om deres parathed til adoption.

Samrådet afslog i juli 2008 at godkende et ansøgerpar som adoptanter til et udenlandsk barn, da det var samrådets vurdering, at ansøgernes fortsatte fertilitetsbehandling skabte tvivl om deres parathed til adoption.

Det fremgik af sagen, at ansøgerne under samtalerne i fase 3 havde redegjort for, at de trods deres store adoptionsønske fortsat var i fertilitetsbehandling og ønskede at gennemføre et afsluttede forsøg med IVF-behandling, som bl.a. på grund af hospitalsstrejke ikke var gennemført forud for påbegyndelsen af fase 3.

Adoptionsnævnet besluttede i november 2008 at ændre samrådets afgørelse, sådan at ansøgerne blev godkendt som adoptanter til et udenlandsk barn i alderen 0-36 måneder.

Nævnet henviste i afgørelsen til følgende afsnit om fertilitetsbehandling i Familiestyrelsens vejledning til statsforvaltningerne om adoption:

"Der er efter Familiestyrelsens opfattelse ikke hjemmel til at afslå at behandle en ansøgning om godkendelse som adoptant, fordi ansøgerne er i fertilitetsbehandling. Ansøgerne har således – uanset hvor langt de er i undersøgelsesforløbet – krav på, at deres sag realitetsbehandles.

Ansøgerne bør dog så tidligt som muligt – og i sager om adoption af udenlandske børn gerne i fase 1 - vejledes om, at fortsat fertilitetsbehandling ved den endelige afgørelse om godkendelse kan medføre et afslag på godkendelse, fordi der på baggrund af behandlingen kan rejses tvivl om ansøgernes adoptionsmotiv. Ansøgerne har dog som nævnt ovenfor krav på en egentlig vurdering af deres konkrete sag".

Nævnet lagde ved afgørelsen om at godkende ansøgerne vægt på, at de havde været igennem et barnløshedsbehandlingsforløb med 6 inseminationer og 5 IVF forsøg, hvoraf alene 1 IVF forsøg ikke var afsluttet ved påbegyndelsen af fase 3. Ansøgerne havde skriftligt samt under samtalerne med sagsbehandleren i fase 3 redegjort for, at de var lykkelige over beslutningen om at adoptere, men at de uafhængigt heraf havde indrettet sig mentalt på at gennemføre det sidste IVF forsøg for at få afsluttet processen med fertilitetsbehandling. Sagsbehandleren vurderede, at deres adoptionsmotiv virkede velbegrundet, velovervejet og seriøst. Det var ligeledes nævnets opfattelse, at ansøgernes beskrivelser samt reaktioner under samtalerne med sagsbehandleren havde vist, at de havde gennemgået en proces, hvor de var blevet afklarede med adoptionsønsket.