Af fuldmægtig Mai Melgard Churchill
En borger, der er visiteret til fleksjob, har – under nogle nærmere betingelser - ret til at få udbetalt ledighedsydelse i de perioder, hvor borgeren ikke er ansat i et fleksjob.
Aktivlovens regler indeholder nogle grundlæggende betingelser, som borgeren skal opfylde, når borgeren modtager ledighedsydelse. Borgeren skal både opfylde betingelserne for at få et fleksjob (være visiteret til et fleksjob) og stå til rådighed for et fleksjob.
Hvis borgeren ikke overholder enkelte pligter i forbindelse med ledighedsydelsen, kan kommunen give en sanktion. Det kan for eksempel være tilfældet, hvor borgeren uden en gyldig grund udebliver fra en samtale. En sanktion betyder, at ledighedsydelsen bliver nedsat i en periode. Borgeren bevarer dog retten til ledighedsydelsen.
Der gælder noget andet, hvis kommunen vurderer, at borgeren ikke står til rådighed for et fleksjob. Kommunen skal i stedet tage stilling til, om borgeren har mistet retten til ledighedsydelsen. Hvis kommunen træffer afgørelse om manglende rådighed, ophører borgerens ret til ledighedsydelse.